Eureka

PYTANIA

Często zadają nam Państwo pytania o szkołę, program, czesne, zajęcia dodatkowe. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej nurtujące Państwa kwestie. Jeśli jednak ciekawi Państwa coś, o czym nie piszemy, prosimy o przesłanie pytania mailem lub o kontakt telefoniczny.

Czy przy szkole działa przedszkole?

Nie, nie mamy przedszkola ani szkolnej zerówki. Przyjmujemy dzieci od pierwszej klasy. 

„Eureka” realizuje autorski program, który ma rozwijać uzdolnienia matematyczne u dzieci. Czy jednak to oznacza, że do szkoły mogą chodzić tylko dzieci uzdolnione matematycznie?

W żadnym razie! Zapraszamy wszystkich i obiecujemy - nikt nie będzie się nudził ani czuł się gorszy czy sfrustrowany: zapewniamy indywidualne podejście do każdego ucznia (temu służy m.in. diagnoza uzdolnień dzieci przeprowadzana na początku roku szkolnego). Pomagamy się rozwijać wszystkim talentom i sprawiamy przy tym, że nawet najzagorzalszym humanistom matematyka nigdy nie będzie się jawiła jako szkolny koszmar. Co więcej – odkryją przyjemność uczenia się jej – a do tego nie trzeba wybitnych zdolności do przedmiotów ścisłych. Mamy też bogatą ofertę zajęć dodatkowych „niematematycznych”: rozszerzony angielski, plastykę, muzykę, zajęcia przyrodnicze.

Czy do szkoły będzie egzamin?

Nie. To stresująca i niemiarodajna metoda selekcji dzieci. Nie wiemy, według jakich kategorii mielibyśmy dzielić je na "lepsze" i gorsze", "zdolniejsze"  i "mniej zdolne". Każde dziecko jest inne, każde rozwija się w swoim tempie. Podczas gdy jedno będzie pięknie rysowało, inne będzie najlepiej wspinało się po drzewach, ale za rok-dwa rzecz może wyglądać zupełnie inaczej. Talenty nie objawiają się u wszystkich w tym samym czasie. Dlatego przyjmujemy wszystkie dzieci, a o przyjęciu decyduje po prostu kolejność zgłoszeń. Pierszeństwo mają dzieci posiadające w Eurece rodzeństwo. Zapraszamy rodziców do rozmowy o szkole, a dzieci na kilka dni próbnych w trakcie roku szkolnego, by mogły poznać miejsce i nauczycieli. 

Ile wynosi czesne?

16 tys. 200 zł rocznie.  Czesne można płacić w ratach przez 10 miesięcy (1620 zł) lub 12 miesięcy (1350 zł). Posiłki płatne są oddzielnie.

Czy przy zapisie do szkoły obowiązuje wpisowe?

Tak. 1500 zł. 

Jakie zajęcia wchodzą w skład czesnego?

Eureka ma na celu rozwijać matematyczne myślenie u dzieci. A że matematyka to także muzyka i plastyka, w czesnym znajdą się zajęcia umuzykalniające, plastyczne (prowadzone przez artystę plastyka), gra w szachy, pięć razy w tygodniu zajęcia sportowe (w tym dwa razy to aikido). W czesnym mieszczą się także warsztatowe zajęcia przyrodnicze, i eksperymentalne prowadzone przez wybitnych popularyzatorów nauki doświadczonych w pracy z dziećmi. Czesne zawiera też naukę angielskiego pięć razy w tygodniu, niemiecki od pierwszej klasy. W pierwszej klasie - zajęcia z psychologiem oraz ceramiczne, usprawniające dzieci manualnie i przygotowujące do nauki pisania. W klasie drugiej basen, a w trzeciej - zajęcia wokalne. 

W czesnym zawierają się też dwie jednodniowe wycieczki, w tym wycieczki do teatrów i muzeów.

Jakie zajęcia wychowania fizycznego są przewidziane w programie?

Staramy się korzystać z naszego wiejskiego położenia i jak najczęściej wychodzić na dwór. Mamy boisko przy szkole oraz salę rekreacyjną. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się codziennie. Dwa razy w tygodniu  to aikido (w ramach czesnego). Jeśli rodzice wyrażą chęć, będziemy jeździć na basen (jest to dodatkowo płatne, poza klasą drugą, w której nauka pływania jest obowiązkowa).

 Jakich języków obcych uczą się dzieci?

Obowiązkowy jest angielski, pięć razy w tygodniu. Wdrażamy także metodę opracowaną przez wybitnego metodyka dr. Grzegorza Śpiewaka z Wydziału Anglistyki UW. Polega ona na uczeniu dzieci angielskiego w naturalnych sytuacjach językowych, tzw. "everyday English". Zainteresowani rodzice będą mogli utrwalać ten rodzaj nauki języka w domu w ramach metody "Angielski dla rodziców", którą chętnie wszystkim przedstawimy.

Od klasy pierwszej dzieci uczą się też języka niemieckiego. W klasie IV mogą pozostać z niemieckim lub zmienić drugi język na hiszpański. 

Dlaczego drugim językiem jest niemiecki? Czy jest szansa na włoski, hiszpański lub francuski?

Wybór drugiego języka i wprowadzenie go tak wcześnie, to nie przypadkowa decyzja. Struktura języka niemieckiego wymaga dyscypliny umysłowej, uczy przyczynowo-skutkowości. Tu wszystko ma swoje miejsce, odpowiednią formę, porządek. Nauka tego języka to świetne ćwiczenie umysłowe. Nie bez powodu właśnie niemiecki uważany jest za język filozofów :) Nauka języka niemieckiego jest jednym z elementów bloku, na który składa się u nas matematyka, muzyka, aikido, szachy. Te przedmioty - wbrew pozorom - mają ze sobą sobą sporo wspólnego :) I wspierają się nawzajem w różnych obszarach.  

Trzeci język pojawa w klasie czwartej. To hiszpański. Można zacząć się go uczyć od podstaw lub kontynuować naukę języka niemieckiego. 

Czy w szkole jest zerówka?

Nie, szkoła nie prowadzi zerówki.  

Czy w szkole są obiady?

Tak. Szkoła ma stołówkę. Koszt obiadu wynosi 17 zł, a podwieczorku 4,50 zł dziennie i nie zawiera się w czesnym. W szkole jest catering z firmy specjalizującej się w karmieniu dzieci. Podstawą naszego żywienia są świeże warzywa i owoce kupowane u sprawdzonych dostawców, produkty mleczne i najlepszy gatunek mięs. Bazujemy na produktach ekologicznych.

Ustalenie specjalnych diet też jest możliwe.

W jakich godzinach działa szkoła?

Od godz. 7.30 do 18. Zajęcia edukacyjne zaczynają się o godz. 8.30.

Jak wygląda plan dnia?

Zajęcia edukacyjne trwają od godz. 8.30 do godz. 14. Następnie jest godzinna przerwa przeznaczona na obiad i rekreację.

Od godz. 15.00 do godz. 16.30 są zajęcia dodatkowe. Później dzieci przebywają w świetlicy. Więcej w zakładce Plan lekcji.

Czy będzie autobus szkolny?

Dowóz zostanie uruchomiony, jeśli zbierze się grupa chętnych. Będzie dodatkowo płatny.

Ile będzie osób w klasie?

Maksymalnie 18. Optymalnie zależy nam, by było około 16. 

Czy w związku z tym, że szkoła realizuje program autorski, dzieci będą umieć to, co w innych szkołach?

Tak. Obowiązuje nas podstawa programowa taka sama jak w szkołach publicznych. Autorski program jest dodatkową "nakładką" na podstawę programową.

Czy w szkole są lekcje religii?

Eureka jest szkołą świecką. NIe realizujemy zajęć z żadnej religii.

 Jaki program wychowawczy realizuje szkoła?

Jedno można powiedzieć na pewno: nie jesteśmy pobłażliwi. Nasza szkoła kładzie duży nacisk na naukę reguł życia społecznego, dobre wychowanie, wrażliwość na innych. Wymagamy dyscypliny - oczywiście z poszanowaniem uczuć i godności dziecka. Nie jesteśmy zwolennikami tzw. wychowania  bezstresowego. Uczymy ponoszenia konsekwencji własnego postępowania i brania za nie odpowiedzialności. Dlatego przed podpisaniem umowy ze szkołą prosimy o zapoznanie się z wewnątrzszkolnym systemem oceniania i statutem szkoły

 

 

Copyrights by www.szkola-eureka.pl All rights reserved.
Coded by GRAFEK